Jacek Kuroń, „Gwiezdny czas. Wiary i winy dalszy ciąg”, Wydawnictwo Aneks, Londyn 1991, Gwiezdny czas w Autobiografii. Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2011

Druga część – po „Wierze i winie” – literackiej spowiedzi Jacka Kuronia, jednego z najważniejszych opozycjonistów, pokojowych rewolucjonistów, polityków i działaczy społecznych drugiej połowy XX wieku. Wieloletni więzień okresu PRL. Nigdy nie domagał się rewanżu na ludziach, od których doznał wielu krzywd. Temperamentny, wymagający, nadzwyczaj energiczny i głośny, swoją energią i entuzjazmem zarażał, niekiedy wręcz przytłaczał. A z drugiej strony wrażliwy, delikatny, współczujący, wybaczający i po ludzku dobry, co wychodzi na każdej stronie „Gwiezdnego czasu”. Kuroń równie pięknie umie snuć opowieść o działalności w KOR-ze, jak o miłości do żony Grażyny i syna Maćka. Człowiek kompletny w wadach i w zaletach.

Urodzony we Lwowie – od niedawna na lwowskim domu, w którym mieszkał, jest pamiątkowa tablica powstała staraniem mieszkańców miasta, a Kuroń został uznany przez władze miejskie za honorowego obywatela Lwowa. Wychowany w PPS-owskiej rodzinie przez uczącego swoich synów od dziecka walki z niesprawiedliwością, PPS-owskiego działacza, Henryka Kuronia. Nie ma chyba opisu Kuroniowego dzieciństwa bez sceny z lwowskiego teatrzyku, gdy kilkuletni Jacek wpada między aktorów, by ratować Jacka i Placka z rąk czarownika, bo krzywda po prostu nie może się dziać, nawet na scenie.

Po wojnie jako młody chłopak, zostaje działaczem młodzieżowym i wychowawco, w latach pięćdziesiątych zakłada drużynę Walterowców, organizację harcerską hołdującą zasadom równości i sprawiedliwości społecznej wywiedzionym z komunistycznej teorii. Za wierność tym ideałom po krytyce systemu politycznego PRL w napisanym w 1964 roku wraz z Karolem Modzelewskim Liście otwartym do Partii, wykluczony z PZPR i skazany, po raz pierwszy, na karę 3 lat pozbawienia wolności. Powtórnie aresztowany i uwięziony w czasie studenckich protestów 1968 roku. W celach więziennych od Sztumu i Barczewa po Rakowiecką spędził w sumie osiem lat: kolejny raz trafił za kratki w maju 77 roku po protestach w sprawie zabójstwa Staszka Pyjasa, potem znów podczas strajków Sierpnia 80 i, dwukrotnie, po stanie wojennym w 1981 i 1986 roku. W czasie uwięzienia w listopadzie 1982 zmarła jego ukochana żona Gajka.
W latach 70-tych współtworzył lub wymyślał niemal każdą inicjatywę poszerzającą w Polsce sferę wolności. W 1975 współorganizował akcję przeciwko poprawkom do Konstytucji PRL, był sygnatariuszem Listu 59, we wrześniu 1976 współtworzył Komitet Obrony Robotników, a w 1977 KSS „KOR”, w lipcu i sierpniu 1980 organizował sieć informacji o ruchu strajkowym. We wrześniu 1980 został doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. Miał jednak świadomość, że wolność to nie wszystko; niektórzy ludzie potrzebują opieki i wsparcia. A do wspierania – tak w czasach realnego socjalizmu, jak gospodarki rynkowej III RP – nie było lepszego od Kuronia.

„Gwiezdny czas” to opowieść o latach 70-tych i Komitecie Obrony Robotników. Właśnie o gwiezdnym czasie, który – jak wierzył Kuroń – przytrafia się raz w życiu ludzi, społeczeństw i galaktyk, i wówczas można zrobić – i może stać się – tak wiele, jak nigdy indziej. W swoim życiu Kuroń zdążył być komunistą i antykomunistą, opozycjonistą, postrzeganym przez władzę jak diabeł, i ministrem odpowiedzialnym za pomoc i wsparcie dla ludzi w trudnym okresie przemian ustrojowych. Lecz chyba nigdy wcześniej ani później jego osobowość, idee i przekonania nie odcisnęły się tak na polskiej rzeczywistości, jak w czasie KOR-u. Choć zrazu wyglądało to jak dmuchanie przeciw wiatrowi, beznadziejny sprzeciw naiwnego idealisty czy narwanego marzyciela depcącego stopami chmury.
Ksiądz profesor Józef Tischner powiedział kiedyś: „Nieważne, czy Kuroń wierzy w Boga. Ważne, że Bóg wierzy w Kuronia”.

Do kupienia:
Wydawnictwo Aneksu: http://allegro.pl/kuron-gwiezdny-czas-wiary-i-winy-dalszy-ciag-i5426322574.html?reco_id=d713fc2c-66ba-11e6-ae12-56847afe9799&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Reco&bi_c=Product&bi_term=Ksi%C4%85%C5%BCki+i+Komiksy-7_Literatura+pi%C4%99kna,+popularna+i+faktu-79153_Biografie,+wspomnienia-79154_Politycy-91839
Cena 2,99 zł
Wydawnictwo Krytyka Polityczna: http://tezeusz.pl/466523,kuron-jacek-kuron-autobiografia.html
Cena 27 zł