Jan Józef Lipski, „KOR – Komitet Obrony Robotników, Komitet Samoobrony Społecznej”, wstęp Andrzej Friszke, opracowanie przypisów: Grzegorz Waligóra, Jan Tomasz Lipski, Warszawa 2006, 645 s. (seria „Relacje i wspomnienia”, t. 10)

Pierwsza historia Komitetu Obrony Robotników, napisana przez Jana Józefa Lipskiego w Londynie w 1982 roku. Książka, oparta – jak pisze autor we wstępie – głównie na dokumentach, ale jednocześnie jest relacją kronikarską, zapisem subiektywnych odczuć i wspomnień uczestnika opisywanych zdarzeń. W interpretacji odzywa się krytyczny, chłodny umysł obiektywnego badacza literatury.

Książkę kończy słowami: „Jutro autor tej książki wraca z Londynu do Warszawy. (…) Chcę mieć zaszczyt znalezienia się na ławie oskarżonych z przyjaciółmi, których towarzyszem walki o lepszą Polskę byłem przez te kilka lat. Chcę wziąć udział w ostatnim rozdziale historii KOR-u, tak jak uczestniczyłem we wszystkich innych, po kolei, od początku. (…) Zależy mi, bym wraz z przyjaciółmi dawał przy okazji procesu świadectwo prawdzie”.
Jan Józef Lipski został aresztowany nazajutrz po powrocie z Londynu. Przygotowania do procesu KOR-u spędził w więziennym szpitalu na Rakowieckiej i w klinice kardiologicznej w Aninie. Do procesu nigdy nie doszło. Lipskiego – podobnie jak innych działaczy KOR-u – objęła amnestia.

Jan Józef Lipski zmarł w 1991 r. Proboszcz kościoła na warszawskich Powązkach odmówił mu katolickiego pogrzebu, podobno za członkostwo w loży masońskiej. Mimo to kondukt prowadziło czterech katolickich księży, ludzi, którzy w latach 70. wspierali demokratyczną opozycję.

Do kupienia: http://maszoperia.org/ksiazki/884-kor-komitet-obrony-robotnikow-komitet-samoobrony-spolecznej-9788360464113.html
https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12372,KOR-Komitet-Obrony-Robotnikow-Komitet-Samoobrony-Spolecznej.html
Cena 25 zł