Obchody 40. rocznicy Czerwca ‘76

Uroczyste obchody 40. rocznicy robotniczych protestów w Radomiu trwały ponad tydzień, od 18 do 29 czerwca. W programie  zorganizowanych przez Urząd Miejski w Radomiu, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ‘76 oraz Solidarność Ziemi Radomskiej obchodów było m.in. odsłonięcie pamiątkowego muralu, piknik historyczny, półmaraton, zwiedzanie miasta śladami robotniczych protestów, wystawy, koncerty, happeningi.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 18 czerwca o 15.00 piknikiem historycznym „Witryna radomskich buntów”, na którym odbył się pokaz sprzętu wykorzystywanego przez MO i ZOMO przeciw protestującym robotnikom, przejazd pojazdami z epoki PRL, w tym kursującym po ulicach Radomia w tym czasie autobusem, popularnie zwanym ogórkiem, wystawy, happeningi i inscenizacje „Z dziejów radomskich buntów”, dotyczące wydarzeń związanych z miastem od czasów średniowiecza po wiek XX.

Wieczorem, o 20.00, zaczęło się Anima Urbis, czyli nocne zwiedzanie miejsc popularnych wśród radomian w czasach PRL-u oraz tych związanych z wydarzeniami radomskiego Czerwca ‘76. Wędrówce po Radomiu towarzyszyły happeningi, koncerty i prezentacje multimedialne. Można było obejrzeć fragmenty kronik filmowych z lat 70., zrealizowane przez znanego radomskiego dziennikarza Bronisława Dudę, pokaz mody z czasów PRL-u i koncert przebojów z tamtego okresu, a także inscenizację Wyścigu Pokoju i pokaz starych samochodów.

W niedzielę 19 czerwca o 10.00 wystartował czwarty już Półmaraton Radomskiego Czerwca ‘76, a wieczorem, o 19.00, na Placu przed Urzędem Miejskim przy ul. Stefana Żeromskiego rozpoczęło się transmitowane w TVP 1 widowisko muzyczne „Radomski czerwiec wolności”. Wystąpili w nim m.in. Dżem, Krystyna Prońko, Oddział Zamknięty, Kortez, Kobranocka, Stanisław Sojka, Kult i raper Kękę.

22 czerwca o 18.00 w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego odbyło się połączone z inscenizacją czytanie powieści Wojciecha Pestki „Powiedzcie swoim” .

23 czerwca w Sali koncertowej Urzędu Miejskiego Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” dał koncert „Bohaterom Czerwca ‘76″.

W piątek 24 czerwca o godzinie 16.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” otwarta została wystawa fotografii Arkadiusza Kubisiaka „Ukarane Miasto” połączona z projekcją filmu „Run free”. O 18.00 rozpoczęła się uroczystość nadania imienia Zbigniewa Romaszewskiego jednej z alei w Radomiu. Po uroczystości odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
O 21.30 otwarto ścieżkę dydaktyczną „Śladami radomskiego Czerwca ‘76”, a o 22.00 na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Stefana Żeromskiego odsłonięty został mural poświęcony wydarzeniom radomskiego Czerwca. Uroczystości odsłonięcia towarzyszył pokaz multimedialny na ścianie wieżowca.

W sobotę 25 czerwca od uroczystej mszy świętej pamięci bohaterów czerwca ‘76 i ks. Romana Kotlarza rozpoczęły się oficjalne obchody z udziałem władz państwowych. W Zespole Szkół Muzycznych im. ojca Kolberga zorganizowana została konferencja „Bunt robotników – pamięć i zobowiązanie” i koncert Jana Pietrzaka. O 19:00 w I części koncertu „Muzyczna droga do wolności” wystąpili: Małgorzata Ostrowska, Róże Europy, Tomek Lipiński. Na placu przed urzędem miejskim przy ul. S. Żeromskiego wręczono radomską nagrodę kulturalną, której laureatem został Mieczysław Szewczuk.

26 czerwca w II części koncertu plenerowego „Muzyczna droga do wolności” o 20.00 na Placu przed Urzędem Miasta zagrał Ray Wilson z Genesis Classic.

Obchody zakończył  29 czerwca Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków na trasie Radom – Krosno.