Spotkanie dyskusyjne o opozycji demokratycznej lat 70-tych

28 września 2016 o godzinie 18.00 w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102 odbędzie się organizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych spotkanie z cyklu Plus czy minus. Konfrontacje historyczne poświęcone 40-tej rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. W spotkaniu udział wezmą  prof. Andrzej Friszke, Henryk Wujec.

We wrześniu 1976 roku powstał Komitet Obrony Robotników. Organizacja powstała w reakcji na wydarzenia czerwca’76. KOR służyć miał wsparciem prawnym i materialnym dla represjonowanych robotników i ich rodzin. Struktury KORu stały się później jedną z podwalin „Solidarności”.

40 lat po powstaniu KORu warto pokusić się o próbę bilansu działalności Komitetu oraz ocenić jego miejsce w historii i pamięci. Czy był jedynie epizodem niewartym pamiętania, czy może kluczowym elementem dekonstrukcji systemu komunistycznego w Polsce? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście:

* prof. dr hab. Andrzej Friszke – historyk dziejów najnowszych, Polska Akademia Nauk

* Henryk Wujec – działacz opozycji antykomnistycznej, członek KSS KOR

 

Patroni medialni: TVP Historia, Liberté!, Dziennik Łódzki, Radio Łódź, Gazeta Trybunalska, TVP Łódź, Obserwator Międzynarodowy