Koncert Jacka Kleyffa w Teatrze Ósmego Dnia

17 października o godz. 19.00 w Teatrze Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, II piętro, z okazji 40. rocznicy powstania KOR  wystąpi z koncertem Jacek Kleyff, współzałożyciel Salonu Niezależnych, bard opozycji demokratycznej lat 70-tych. Rezerwacja biletów: 61 855 20 86, [email protected]

Gdy w 1970 roku zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. W życiorysie, którego starczyłoby na film długometrażowy i kilka książek, znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną, fascynację buddyzmem, malarstwo czy prace na wysokościach. Największą jego miłością zawsze jednak była i nadal jest muzyka.

Salon Niezależnych po kolejnych wygranych Famach błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności. Kabaret był jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku jego twórczości, a w 1976 roku został ostatecznie ukarany przez władze PRL zakazem występów. Jacek przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do roku 1986, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 r. od razu zdobyła Złotego Bączka – główną nagrodę publiczności.

Działalność zespołu opiera się głównie na czterogodzinnych „otwartych próbach”, w których bierze udział liczna publiczność z całej Polski. Muzyka ONZ, jak określają sami członkowie zespołu, to naturalna muzyka do ruchu i do słuchu, silnie osadzona w rytmie. Swoisty styl zespołu oparty jest na syntezie muzyki reggae z muzyką etniczną – są tu rytmy folkowe i rockowe. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, występowało w nim (a niektórzy nadal występują) wielu muzyków, m.in. Antonina Krzysztoń, Kuba Sienkiewicz, Aleksander Korecki, Jerzy Słomiński, Anna Patynek, Daniel Słomiński, Jacek „Łoś” Osior, Sebastian Pikula, Joanna Ewa Zawłocka, Wojciech „Morawiec” Morawski, Iga Kazimierczyk, Artur „Świtek” Świtkowski, Jacek Mazurkiewicz.

W 2013 roku Jacek Kleyff wydał świetnie przyjęty album Znalezienie, na którym jako goście pojawili się między innymi: Magda Umer, Stanisław Soyka i Jerzy „Słoma” Słomiński. Od tego czasu regularnie koncertuje solo oraz z zespołami. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po jego twórczość sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.

Jacek Kleyff – charyzmatyczna osobowość, erudyta pełen dowcipu i niebywałego dystansu do siebie. Tych kilka linijek to za mało by opisać tak barwną postać – jego trzeba posłuchać!