Spektakl „Teczki”
W piątek, 21 października o godz. 19.00 Teatr Ósmego Dnia specjalnie z okazji 40. rocznicy KOR wystawia spektakl „Teczki”, oparty na wydobytych z archiwum IPN dokumentach obrazujących działania operacyjne Służby Bezpieczeństwa w stosunku do artystów Teatru: Ewy Wójciak, Tadeusza Janiszewskiego, Marcina Kęszyckiego, Adama Borowskiego, zakończone przymusową emigracją zespołu w latach 80.
Spektakl jest poruszającą historią inwigilacji Teatru Ósmego Dnia, jego twórców i aktorów przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Poza spowitym surrealistyczną mgłą klimatem przywoływanych czasów i iście Kafkowskim sztafażem wspominanych scen, ze spektaklu wyłaniają się egzystencjalne pytania: o zaufanie, sens przyjaźni, rolę państwa w życiu jednostek, sens lustracji i znaczenie historii dla współczesnego funkcjonowania. Więcej: https://www.facebook.com/events/513048748892440/
Zdjęcie z materiałów operacyjnych SB, zrobione 16 lutego 1977, znalezione w teczkach IPN. Z gmachu sądów na Młyńskiej w Poznaniu wychodzą od lewej Kęszycki Marcin („Orkan”), Komolka Jan, na dole Ania Barańczak („Żona Doktora”), Staszek Barańczak(„Doktor”), nad nim Nowacki Jerzy („Jan”), obok Dymarski Lech („Aktor”), nad nim Wojtek Wołyński („Dąb”). Osobnik z teczką vis a vis grupy – tajniak SB.
Opracowanie fotografii na potrzeby plakatu: Gliński&Wołyński.