Konferencja KOR – początki walki o prawa człowieka
11 października 2016 w godz. 11.00 – 17.00 Warszawska Okręgowa Rada Adwokacka i Stowarzyszenie im. Profesora Zbigniewa Hołdy we współpracy z Helsińskim Komitetem Praw Człowieka organizują w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej, Aleje Ujazdowskie 49, konferencję „KOR – początki walki o prawa człowieka”. O wpływie Komitetu Obrony Robotników i związanych z nim prawników na kształtowanie i obronę praw człowieka w Polsce oraz o roli adwokatury w walce o praworządność i prawa człowieka dyskutować będą historycy, działacze opozycji demokratycznej i obrońcy w procesach politycznych z czasów opozycji demokratycznej i „Solidarności”.
KOR – początki walki o prawa człowieka
Konferencja z okazji 40 rocznicy powstania KOR-u
23 września br. przypada czterdziesta rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników, organizacji stawiającej sobie za cel obronę praw człowieka. Współzałożycielami i działaczami KOR byli również adwokaci członkowie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Z organizacją tą współpracowali również adwokaci broniący i udzielający pomocy prawnej zarówno ofiarom strajków Radomskich jak i samych działaczy KOR. Jednym ze współzałożycieli KOR była mecenas Aniela Steinsbergowa, warszawska adwokat, obrończyni występująca w wielu procesach politycznych, m.in. w procesie Kazimierza Moczarskiego. Swoje wspomnienia opisała w książce „Widziane z ławy obrończej”, opublikowanej w Paryskiej Kulturze w 1976 roku. W tym roku książka, z obszerną przedmową profesora Andrzeja Friszke, została wydana przez Wydawnictwo Biblioteka „Więzi”.
Celem konferencji jest uczczenie rocznicy powstania KOR, przypomnienie historii jego powstania, oraz udziału w jego założeniu i pracach członków Palestry. Kolejnym celem jest dyskusja na temat wpływu KOR na kształtowanie i obronę praw człowieka w Polsce, z uwzględnieniem roli adwokatów, jak również dyskusja na temat roli adwokatury w walce o praworządność i prawa człowieka obecnie.
Program Konferencji
11.10-11.30 Wykład wprowadzający prof. Andrzeja Friszke, autora przedmowy do książki Anieli Steinsbergowej „Widziane z ławy obrończej”
11.30-13.00 Panel I: KOR – pierwsza w PRL zorganizowana obrona praw człowieka, współpraca działaczy z adwokatami (akcja pomocy, przypomnienie głównych obrońców, zesp. adwokacki nr 25, biuro interwencyjne KOR) .
Paneliści: Jan Skórzyński, Henryk Wujec, Ewa Milewska – Celińska, Mirosław Chojecki.
Moderatorka: Ewa Siedlecka
13.00-13.30 przerwa na kawę/lunch
13.30-15.00 Panel II: Obrońcy praw człowieka i ich obrońcy – niezależny obrońca, niezależnie od ustroju (procesy działaczy wielkich zakładów w pierwszych dniach stanu wojennego, współpraca z Komitetem Prymasowskim)
Paneliści: Anna Fedorowicz, Maja Komorowska, mec. Jacek Taylor, mec. Tomasz Przeciechowski
Moderator: Michał Komar
15.00-16.30 Panel III: Obrona praw człowieka dziś i rola adwokatury
Paneliści: prof. Adam Strzembosz, Danuta Przywara, mec. Jacek Dubois, mec. Czesław Jaworski.
Moderator: Mikołaj Pietrzak
16.30-17.00 Zakończenie konferencji: Słowo podsumowania prof. Jerzy Stępień