Pokaz filmów o Stanisławie Barańczaku i Wiktorze Woroszylskim

19 października w godz. 11.00 – 12. 45 w Nowe Kino Pałacowe  odbędzie się bezpłatny pokaz filmów: „Stanisław Barańczak”, prod. Uniwersytecki Studio Filmowe UAM, 2013 rok (38 min.) i „Układanie życia” – film o Wiktorze Woroszylskim,  reż. Antoni Krauze, 1998 rok (50 min).  Wstęp wolny.

Układanie życia
Film o Wiktorze Woroszylskim, poecie i pisarzu, współpracowniku Komitetu Obrony Robotników, współtwórcy pierwszego pisma literackiego „Zapis”. Woroszylski urodził się w 1927 roku w Grodnie. Studiował medycynę i filologię polską na Uniwersytetach Łódzkim i Warszawskim Zadebiutował w 1945 roku na łamach prasy. W latach 65. był członkiem zespołu, a następnie redaktorem naczelnym tygodnika „Nowa Kultura”.

W 1972 roku rozpoczął stałą współpracę z katolicką „Więzią”, w latach 1976−1980 był redaktorem wydawanego w drugim obiegu „Zapisu”. Internowany w grudniu 1981 roku. Film jest opowieścią o życiu i twórczości poety, prozaika, eseisty, autora świetnych biografii literackich oraz książek dla dzieci i młodzieży, znawcy i tłumacza literatury rosyjskiej i radzieckiej. O człowieku, który z działacza partii komunistycznej i orędownika socrealizmu przeobraził się w jednego z najważniejszych opozycjonistów walczących z systemem totalitarnym, opowiadają świadkowie jego nie pozbawionych dramatyzmu życiowych doświadczeń: Andrzej Braun, Jacek Bocheński, Andrzej Mandalian, Bohdan Osadczuk, Teresa Bogucka, ks. Wiesław Niewęgłowski, Mirosław Chojecki, Grzegorz Boguta, o. Jacek Salij oraz żona poety Janina i jego syn Feliks.

Stanisław Barańczak
Film dokumentalny z cyklu „Wybitne postacie Uniwersytetu” poświęcony sylwetce znakomitego poety, krytyka literackiego, tłumacza poezji, jednego z najważniejszych twórców Nowej Fali, Stanisława Barańczaka. Barańczak był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz członkiem zespołu redakcyjnego „Zapisu”. Wykładał na „Uniwersytecie Latającym” w Poznaniu i Krakowie, a od roku 1980 działał aktywnie w Wielkopolskiej Solidarności. Wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od roku 1981 Harvard University. W 1983 roku został członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma „Zeszyty Literackie”.  Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pisarzy na Obczyźnie.