40 lat Komitetu Obrony Robotników 40 lat Komitetu Obrony Robotników
  • Wydarzenia
  • O obchodach
  • O KOR
  • Włącz się
  • Wywiady
  • Materiały

Członkowie KOR

  • Kalendarium KOR
  • Członkowie KOR

Jerzy Andrzejewski (1909-1983)

wikimedia

Na literacki parnas wdarł się jeszcze przed wojną powieścią “Ład serca”. W czasie wojny z ramienia rządu londyńskiego był odpowiedzialny – wraz z Marią Dąbrowską i Jarosławem Iwaszkiewiczem – za los materialny pisarzy. “Odbierałem co miesiąc znaczną sumę pieniędzy i w charakterze Świętego Mikołaja rozwoziłem je kolegom – wspominał. – Jeździłem parokrotnie do Krakowa, a …

Czytaj więcej

Stanisław Barańczak (1946-2014)

Fot. Marcin Jabłoński, zbiory Ośrodka KARTA

Kiedy w maju 1977 r. wkroczył do warszawskiego kościoła św. Marcina, by wziąć udział w głodówce protestacyjnej przeciwko aresztowaniu kolegów z KOR-u oraz radomskich i ursuskich robotników, w starannie zapakowanej torbie (brakowało tylko kanapek) miał książkę do tłumaczenia i stos naukowych lektur, żeby jak najlepiej wykorzystać ten wyjęty z życia tydzień. We wspomnieniu z głodówki …

Czytaj więcej

Konrad Bieliński

Na Konrada Bielińskiego, członka Komitetu Samoobrony Społecznej “KOR”, w końcówce lat 70. natknął się patrol milicyjny. – Dowód osobisty – usłyszał. Uciekł, ciągnąc za rękę towarzyszącą mu dziewczynę. Lubił sytuacje ekstremalne. Na żaglówce i na boisku piłki nożnej, gdy bywał ostrym bramkarzem, np. w meczu Klub Inteligencji Katolickiej kontra Niezależna Oficyna Wydawnicza. Rozważny i zapobiegliwy …

Czytaj więcej

Seweryn Blumsztajn

fot. ze zbiorów Ośrodka KARTA

Nie znałem go w epoce Marca ’68, choć na własne oczy widziałem pacyfikację studentów na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Okropny widok, ponure doświadczenie. Nie byłem z nimi, bo byłem starszy o 20 lat. Ale Sewka wpychanego do suki nie mogłem wtedy widzieć, bo on od rana był już w więzieniu, dokąd poszedł za mnie i za …

Czytaj więcej

Bogdan Borusewicz

Był w czwartej klasie liceum plastycznego w Gdańsku, gdy wydrukował i rozrzucił w trójmiejskiej kolejce ulotki wzywające do demonstracji w obronie represjonowanych studentów po Marcu ’68. Wpadł z donosu ulubionego szkolnego nauczyciela (ten sam człowiek wskaże SB miejsce ukrywania się Borusewicza w stanie wojennym, a nagrodą będzie talon na 40 litrów benzyny), lecz udało mu …

Czytaj więcej

Mirosław Chojecki

OT. AG / PRYWATNE ARCHIWUM ANDRZEJA FRISZKE)

Mirosław Chojecki to mistrz tajemnic, idealny do konspiracji.  Kiedyś organizował wielką akcję rozrzucania ulotek. Wieczorem u jednego z jego współpracowników zadzwonił telefon. Ktoś powiedział: “Czwórka, zgłaszam się”. Dodał jeszcze zdanie typu: “Woda w czajniku wrze”. Człowiek, który odebrał telefon, rzucił słuchawką, uważając, że to głupi żart kolegów lub SB. Ale telefon dzwonił dalej. Zgłaszały się …

Czytaj więcej

Andrzej Celiński

Wychował się w domu impregnowanym na PRL. Syn oficera AK, siostrzeniec Jana Józefa Lipskiego. Od 1964 r. był harcerzem w słynnej warszawskiej “Czarnej Jedynce” – niepokornej drużynie przy Liceum im. Reytana. Andrzej i jego starszy brat Wojciech polityczną inicjację przeżyli, jak całe pokolenie, w marcu 1968 r. Wojciech – wówczas student Akademii Medycznej – trafił …

Czytaj więcej

Ludwik Cohn (1902-1981)

Był z zawodu adwokatem, bronił ludzi. Był też warszawianinem, w Warszawie się urodził, tam studiował i mieszkał, i tam umarł 14 grudnia 1981 r., nazajutrz po ogłoszeniu stanu wojennego. Ale przede wszystkim był socjalistą, w najgodniejszym i najszlachetniejszym tego słowa znaczeniu, jako obrońca uciśnionych, represjonowanych i słabych – jednostek, klas, narodów. Jego droga życiowa była …

Czytaj więcej

Jerzy Ficowski (1924-2006)

Przystąpienie do KOR-u nie było w życiu Jerzego Ficowskiego wyborem przypadkowym. Zaproponował mu to Jan Józef Lipski, przyjaciel z AK. Ficowski, więzień Pawiaka, uczestnik Powstania Warszawskiego (walczył w pułku “Baszta” na Mokotowie), odznaczony Krzyżem Walecznych, odpowiedział “tak”. – Ale muszę zaczekać, aż żona wróci z zagranicy, bo teraz sam opiekuję się naszą córeczką – powiedział. …

Czytaj więcej

Stefan Kaczorowski (1899-1988)

Od czasów młodości związany był z nurtem chrześcijańskiej demokracji. Należał do współtwórców Chrześcijańskiego Związku Młodzieży Pracującej „Odrodzenie”, był także redaktorem pism „Pracownik Polski” i „Pro Christo – Wiara i Czyn”. Od 1937 roku należał do kierownictwa Stronnictwa Pracy. W czasie okupacji hitlerowskiej kontynuował działalność polityczną w konspiracji. Walczył w kampanii wrześniowej i powstaniu warszawskim. Po …

Czytaj więcej
1 2 3 4 Następna
logo KOR