Jacek Kuroń, „Taki upór”, Wydawnictwo Ośrodek Karta, Warszawa 2011, 564 strony
Wybór tekstów Jacka Kuronia, chronologicznie przedstawiający jego życiową drogę pod redakcją Marii Krawczyk. Książka łączy teksty autobiograficzne oraz społeczno-polityczne Jacka Kuronia. Niezwykła droga od marksizmu poprzez zaangażowanie w działalność opozycyjną lewicy laickiej aż po kluczowy udział w przemianach demokratycznych w Polsce, sprawowanie mandatu posła i objęcie teki ministra stanowi fascynujące świadectwo, ważne dla zrozumienia XX wieku. Autor nie pozostał obojętny również na palące problemy współczesności, m.in. sprawę budowania społeczeństwa obywatelskiego, problem wykluczenia społecznego, terroryzmu, konsekwencje globalizacji i kwestię relacji z mniejszościami narodowymi. Jacek Kuroń to jedna z nielicznych postaci opozycji i polskiej sceny politycznej po 1989 roku, która miała pełną świadomość dokonujących się procesów dziejowych i zarazem była w stanie je opisywać oraz na nie wpływać.
Wybór obejmuje całość spuścizny Autora, w tym wszystkie dotychczasowe publikacje (wydane w pierwszym i drugim obiegu), a także unikatową, liczącą ponad 1000 pozycji Kolekcję Jacka Kuronia znajdującą się w zbiorach Ośrodka KARTA, w skład której wchodzą cenne materiały, częściowo dotychczas niepublikowane i nieznane: maszynopisy i rękopisy, notatki, artykuły, książki oraz listy.
Książka jest bogato ilustrowana; obok znanych i wykorzystywanych zdjęć Jacka Kuronia w książce zostaną zaprezentowane częściowo niepublikowane dotychczas fotografie ze zbiorów Przyjaciół i Rodziny, Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA oraz kopie rękopisów, maszynopisów i dotyczących Autora dokumentów. Do publikacji dołączono płytę CD, zawierającą dotychczas nieznane nagrania pochodzące z działającego poza cenzurą Biura Interwencyjnego KSS „KOR”, którego pomysłodawcą, współtwórcą oraz niekwestionowanym przywódcą był Jacek Kuroń.
Dostępna w wersji elektronicznej na portalach PUBLIO.PL oraz VIRTUALO.PL