Pierwsza całościowa opowieść o Niezależnej Oficynie Wydawniczej, w której przeplatają się relacje wspomnieniowe, materiały Służby Bezpieczeństwa, korespondencja i dokumenty życia społecznego. Więcej na stronie Kultury Liberalnej. Do kupienia: Księgarnia PWN Cena 46.90 zł
Wartko poprowadzona rozmowa z Bogdanem Borusewiczem, uczestnikiem PRL-owskiej opozycji demokratycznej i politykiem wolnej Polski, którego biografią można by obdzielić kilka ciekawych życiorysów. Nie tylko ze względu na odwagę i zaangażowanie. Borusewicz lubi – co zapisano w książce – chodzić własnymi drogami. Ciekawe, że również dlatego od jesieni 1976 r. znalazł się w KOR-ze, choć jako …
„W środku nocy, około godziny trzeciej, wyrywa mnie ze snu przeraźliwe dzwonienie. Powtarza się to co noc już od tygodnia. Nowy pomysł mojej teściowej. Umówiła się z roznosicielem mleka, że będzie dawał znać, kiedy stawia pod drzwiami butelki. Jest to ze strony Babci fortel obronny, bo od roku – to znaczy mniej więcej od czasu, …
Pozycja z serii Archiwum Warszawskiej Szkoły Historii Idei. „Leszek Kołakowski, Kronika życia i dzieła” to praca opisująca życie i dzieło mojego Profesora i przyjaciela, (…) jednego z najwybitniejszych na świecie filozofów (…), połączenie wydarzeń z życia Leszka Kołakowskiego z precyzyjnym sprawozdaniem jego twórczości. Dzięki temu uzyskujemy obraz zarówno bohatera tej książki, jak i jego czasów …
Studenckie Komitety Solidarności powstały w pięciu ośrodkach akademickich na przełomie 1977 i 1978 r. Impulsem do ich organizowania było zamordowanie Stanisława Pyjasa, krakowskiego studenta i współpracownika Komitetu Obrony Robotników. Wrocławski komitet został powołany 14 grudnia 1977 r. Bardzo szybko stał się jednym z najaktywniejszych SKS-ów i ważnym elementem opozycji w Polsce przed 1980 r. Jego …
Zapis spotkania z udziałem ponad czterdziestu działaczy różnych odłamów opozycji lat 1976–1980 zorganizowanego w czerwua 2002 roku przez warszawski IPN Dokument do pobrania ze strony IPN
Po koszmarnym końcu epoki Władysława Gomułki – Marzec ’68 i późniejsza o kilka miesięcy inwazja wojsk Układu Warszawskiego, w tym polskich, na reformującą się Czechosłowację oraz krwawy Grudzień ’70 na Wybrzeżu – nowa ekipa Edwarda Gierka musiała znaleźć nowy sposób na Polskę. Szło o jakie takie poprawienie warunków życia, a nawet wewnętrzną liberalizację. Polacy rzeczywiście …
Historia powstania „NiepoKORnych” jest równie ciekawa, jak zawartość książki – zbioru rozmów z członkami i współpracownikami KOR-u. Dwóch historyków związanych ze środowiskiem demokratycznej opozycji i „Solidarności”, postanowiło na jesieni 1981 roku spisać relacje działaczy Komitetu Obrony Robotników. 13 grudnia 1981 r. i stan wojenny przerwał działania historyków. Znakomita większość bohaterów książki znalazła się w więzieniach, …
„Wielki zwrot” to historia ewolucji lewicowej niezależnej myśli opozycyjnej w Polsce od Października ‘56 do powstania KOR-u w 1976 roku. Nie jest to książka o działaniu, ale raczej o pisaniu wyzwalającym przyszłe działanie, czyli o tekstach L. Kołakowskiego, B. Cywińskiego i J. Strzeleckiego, J. Kuronia i A. Michnika, o listach protestacyjnych, publicystyce „Po Prostu” paryskiej …
„Chcesz przeczytać kawałek dobrej literatury, wydrukuj ją sobie sam” – tak mawiał w latach 70. ubiegłego stulecia pewien drukarz Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOW-a. Książki, jak zresztą wszystko inne, były w PRL-u towarem deficytowym. Ale w tym powiedzeniu nie o to chodziło. Szło zaś o to, że niektóre książki, a zwłaszcza nazwiska niektórych polskich i nie-polskich …